مواد اولیه لوله های پلی اتیلن polyethylene

10 / 10
از 1 کاربر

ماده خام لوله های پلی اتیلن یک  polymer پلی اتیلن ( که معمولا بصورت رزین ساخته می شود ) است . مقادیر کمی از رنگدانه ها  pigment ، پایدار کننده ها   stabilizer، آنتی اکسیدانها Antioxidants و سایر ترکیباتی که برای بهبود خواص ماده و حفاظت از آن در طی فرآیند های تولید production، نگهداری و کار لازم اند ، به پلی اتیلن PE افزوده می شود . مواد اولیه لوله های پلی اتیلن در دسته گرمانرم ها قرار می گیرند ، درصورتی که به اندازه کافی حرارت ببینند ، نرم و ذوب می شوند و وقتی که حرارت کاهش یابد ، سخت می گردند ، ولی ، گرما سخت ها بعد از اعمال حرارت ، بطور دائمی سخت می شوند .

از آنجا که پلی اتیلن یک ماده گرمانرم است ، لوله و اتصالات پلی اتیلن pipe and fittings PE- را می توان با اعمال همزمان گرما heat و فشار pressure ساخت و با استفاده از فرآیندهای جوش گرمایی در دمایی بالاتر از نقطه ذوب سطوح در تماس ، می توان لوله های پلی اتیلن را بطور دائمی به هم جوش داد .

پلی اتیلن  PEیک پلیمر polymer نیمه بلورین semicrystalline است . چنین پلیمرهایی ( مانند نایلون ، پلی پروپیلن poly propylene و پلی تترا فلورو اتیلن poly tetra fluoro ethylene ) در مقایسه با پلیمر های آمورف ( مانند پلی استایرن و پلی وینیل کلراید ) ساختارهای منظمی دارند . این ساختارهای منظم باعث می شود بخشی از زنجیره های مولکولی بتوانند به موازات بخش هایی از زنجیره های مولکولی مجاور قرار گیرند . در نواحی که مولکول ها با پیوندهای ثانویه secondary bonds ، بسیار نزدیک و به موازات یکدیگرر قرار گرفته اند ، بلورهای کوچکی تشکیل یافته و همچنین خارج از این نواحی ، ترتیب قرار گیری مولکول ها بسیار تصادفی بوده که موجب بروز حالتی نامنظم یا آمورف می گردد . اصولا پلیمر های نیمه بلورین ، مخلوطی از 2 فاز بلورین و بی نظم می باشند . از مزایای نیمه بلورین بودن پلی اتیلن ، دمای انتقال شیشه ای Glass-ruber transition temperature بسیار پایین آن می باشد . دمای انتقال شیشه ای دمایی است که پلیمر    polymer زیر آن دما مانند یک شیشه صلب رفتار می کند در حالیکه بالای آن دما شبیه به جسمی لاستیکی عمل می نماید . مقدار بسیار کم TG  قابلیت چقرمگی بالایی به پلیمر polymer می دهد ، که در برخی خواص عملکردی آن نمود می یابد مانند :

ظرفیت تحمل تغییر شکل بیشتر قبل از وقوع آسیب ساختاری غیر قابل برگشت .

ظرفیت بالای جذب نیرو های ضربه ای ، و مقاومت زیاد در برابر شکست در اثر انتشار سریع ترک .

مقدار TG برای لوله های پلی اتیلن PE-pipe در حدود 130- درجه فارنهایت است در حالیکه این مقدار در پلیمرهای بی نظم مانند لوله های پلی وینیل کلراید و پلی استایرن که مقدار بلورینگی آن ها بسیار کم و یا نا چیز است ، به ترتیب در حدود 221 درجه فارنهایت و 212 درجه فارنهایت می باشد.

دمای ذوب پلیمر های بی نظم ، یعنی دمایی که در آن گذار از حالت لاستیکی جامد به حالت مایع اتفاق می افتد ، کمی بالاتر از  TG آن ها می باشد . همچنین در پلیمر های بی نظم ، گذار از حالت لاستیکی جامد به مایعی گرانرو بصورت واضح انجام نمی شود . این رفتارها با آنچه در مورد پلیمرهای نیمه بلورین semicrystalline مشاهده می شود متفاوت است ، زیرا در پلیمر های polymer نیمه بلورین ، گذار از حالت لاستیکی جامد به حالت مایع به صورت ذوب همه بلورها انجام می شود و مایعی با گرانروی بالا حاصل می گردد . این گذار واضح تر پلیمرهای نیمه بلورین ، از حالت جامد نیمه بلورین به مایع گرانرو ، باعث تسهیل ساخت ، مونتاژ و انجام اتصالات در محل نصب مواد پلی اتیلن PE می شود ، زیرا این ویژگی امکان انجام  ( جوش ) موثر را فراهم می کند – مولکول های پلیمر در حالت مایع بطور موثرتری در یکدیگر نفوذ کرده و ساختاری یکپارچه تشکیل می دهند . در مقابل ، پلیمرهای بی نظم نقطه ذوب مشخصی ندارند و گذار واضحی از حالت لاستیکی یا پلاستیکی به حالت مایع گرانرو اتفاق نمی افتد.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :